Інтерв’ю Євтушенко Олени Іванівни газеті Globes
«Багато будівель суду було розбомблено на тимчасово окупованих територіях»: наслідки війни для судової системи в Україні
У перший місяць війни багато будівель суду по всій Україні було розбомблено росіянами. Частину знищили, а частину розчленували, розповідає зажурено Олена Іванівна: «В Києві життя дуже важке. Ви в Ізраїлі знаєте, як це сидіти в укриттях. Тільки в День незалежності України 24 серпня було 7 повітряних тривог. Є міста, які щодня потерпають від обстрілів, особливо це стосується територій, наближених до кордону Росії».
Робота під частими сигналами повітряної тривоги
«У перший місяць початку війни більшість суддів виїхали в безпечніші райони на засхід країни і працювали дистанційно. Через місяць після початку бойових дій вони повернулися на роботу до Києва». Вона каже, що сьогодні в Києві намагаються підтримувати звичайний розклад життя.
Мешканці працюють, навчання відбувається тільки в закладах освіти, в яких є бомбосховище, але велика кількість дітей навчаються дистанційно.
Суди в Києві працюють в тіні багатьох повітряних тривог. "Багато тривог, буває декілька на день. Коли тривога, то всі біжать до укриттів.»
"€ ще метро, це одне велике укриття. Є Постанова, що під час повітряної тривоги робиться перерва в суді, весь апарат суду повинен покинути будівлю і пройти до найближчої станції метро або в найближче укриття.
Після відбію повітряної тривоги, всі повертаються на свої робочі місця. На початку боїв у лютому і до березня люди навіть жили в метро, разом зі своїми дітьми і тваринами. Всі жили під землею в укриттях».
Суддів залучили до боротьби
Війна торкнулася й суддівської спільноти. Вона розповідає про суддю Людмилу Харченко, яка намагалася втекти зі своєю родиною і загинула по дорозі від бомби, а також про мобілізацію більшості чоловіків у віці від 18 до 60 років. Також багато суддів воюють на фронті.
Олена Іванівна Євтушенко пропрацювала суддею 39 років. До минулого року вона була президентом Асоціації суддів України, а зараз є заступником.
Вона каже, що президент не зміг приїхати до Ізраїлю, оскільки чоловікам за рішенням уряду заборонено залишати країну. Тому приїхала делегація з чотирьох суддів виключно жінок.
Суддя пояснює, що те, як працюють суди в країні, залежить від бойової ситуації і їх можна розділити на три категорії:
Перша - це суди на окупованих територіях. "Вони не працюють. 3 більшістю суддів немає звʼязку, тому що росіяни по-перше відрізали звʼязок. Ні Інтернету, ні телефону. Деяким із суддів вдалося втекти, але є такі що не відомо, що з ними сталося. Є судді, які співпрацюють з російською стороною».
Друга - це суди, розташовані в зонах бойових дій. Цевільне населення щоденно обстрілюється, там неможливо працювати. Станом на сьогодні розбомблено та значно пошкоджено 50 будівель судів. У багатьох містах немає інтернету, немає телефонної лінії або електроенергії.
Третя категорія - це суди, які не постраждали від бомбардувань і розташовані у відносно безпечних районах. Вони сьогодні працюють і серед них Київ.
Щодо справ, які сьогодні розглядаються в судовій системі, Євтушенко каже, що "Справ набагато менше, тому що люди виїхали з країни. Більше кримінальних справ. Люди повернулися з фронту з посттравмою, люди, які бачили смерть зі своїми очима і навіть не розуміють Що коять злочини». На моє запитання вона додає, що нині справи в комерційній та цивільній сферах мають низький пріоритет.
Вона розповідає про таке явище як розграбування покинутих будинків. У Києві діє комендантська година з 23:00 до 5:00 ранку, мешканцям заборонено виходити з дому. «Більшість злочинів, які вчиняють українці, це мародерство. Бо багато людей виїхали з країни, є громадяни, які користуються ситуацією і проникають у будинки. Зазвичай це відбувається у вечірній час. Покарання за мародерство дуже суворе. Судова система в цих випадках працює швидко.»
Суддя Вищого спеціалізованого суду України у відставці Олена Євтушенко та ще три українських судді прибули до Ізраїлю в рамках Міжнародної конференції суддів
В інтервʼю Globes Євтушенко розповідає про зростання кількості кримінальних справ в Україні та судах на окупованих територіях: «3 більшістю суддів немає звʼязку, тому що росіяни вимкнули звʼязок».
Суддя Вищого спеціалізованого суду України у відставці Олена Євтушенко разом із трьома діючими українськими суддями прибула до Ізраїлю в рамках Міжнародної конференції суддів, що проходила в Ізраїлі. Українська делегація прибула до Ізраїлю рейсом із Молдови. Вони перетнули кордон після подорожі автівкою з Києва, оскільки цивільні аеропорти в Україні були закриті з початку російського вторгнення 24 лютого У розмові з Globes вона розповідає, що відбувається в судовій системі в Україні під час війни, яка триває вже 7 місяців: багато судів на тимчасово окупованих територіях розбомблено, мобілізація суддів - чоловіків, розрив звʼязку із суддями в окупованих частинах країни. Слухання можуть перериватися навіть кількома сигналами повітряної тривоги.
«Дякуємо Верховному Суду Ізраїлю»
Для неї важливо подякувати Верховному Суду Ізраїлю, який прийняв петицію проти обмеження квот на вʼїзд українських громадян до Ізраїлю: «Я щиро дякую за підтримку наших біженців».
Петиція, подана адвокатом Томером Варшавою на прохання посла України, була спрямована проти політики міністра внутрішніх справ єлет Шакед щодо обмеження вʼїзду з України 5000 не євреїв (євреї мають право відповідно до Закону про повернення). Попит значно перевищував квоти, і багатьом було відмовлено. Кількість Українців обмежили, незважаючи на взаємну домовленість між країнами про скасування віз.
Уряд стверджував у Верховному Суді Ізраїлю, що взаємна домовленість не застосовується під час надзвичайної ситуації, а лише в звичайний час, коли вʼїзд здійснюється з туристичною метою. Згідно з рішенням, безвізовий режим для громадян України не розрізняє надзвичайний період і звичайний період, а тому обмежувати квоти не було місця.
Міжнародна конференція суддів із 71 країни
Візит жінок-суддів з України до Ізраїлю відбувся в рамках 64-ї щорічної конференції Міжнародної організації суддів, у якій взяли участь сотні суддів із 71 країни світу. Конференція включала професійне навчання та тури по Ізраїлю. Серед іншого, у Верховному суді, Кнесеті, Старому місті Єрусалиму, а заключний захід відбувається біля підніжжя Масади
Головою Асоціації суддів Ізраїлю є суддя окружного суду Тель-Авіва Ярон Леві, який ініціював та організував конференцію. За його словами, «конференція є найбільшою подією в історії Міжнародної організації та однією з найбільших міжнародних подій, які проводились в Ізраїлі, за кількістю країн-учасниць. Це має важливий внесок у наш статус у міжнародному співтоваристві і не лише в правовому аспекті».