Зʼїзд Європейської асоціації суддів

З’їзд Європейської асоціації суддів та конференція в Сенаті Польщі
25–27 квітня 2024 року у Варшаві відбувся щорічний З’їзд Європейської асоціації суддів (EAJ). У З’їзді брали участь делегати від ВГО «Асоціація суддів України», зокрема Віцепрезидент Асоціації суддів України Олена Євтушенко та суддя Подільського районного суду міста Києва Марина Шаховніна.
25 квітня 2024 року в Сенаті Польщі відбулася конференція «Марш 1000 мантій за кращу Європу». Її організували судді Польщі за підтримки Сенату Польщі. Метою заходу було обговорення масштабної акції «Марш 1000 мантій», що відбулася 11 січня 2020 року.
Судді, адвокати та інші представники юридичної спільноти вийшли на вулиці, щоб висловити підтримку принципу незалежності судової влади. До них приєдналися колеги з 22 європейських країн, що продемонструвало міжнародну солідарність. Це стало потужним прикладом того, як професійна спільнота може об’єднатися для захисту своїх цінностей, попри політичний тиск і загрози. Акція показала важливість солідарності та боротьби за справедливість і верховенство права, стала символом захисту незалежності судової влади в Польщі та нагадуванням про необхідність дотримання демократичних принципів.
Спеціальний доповідач ООН з питань незалежності судової влади підтримав звернення Президентського комітету Міжнародної асоціації суддів щодо встановлення 11 січня як «Міжнародного дня незалежності суддів» на честь «Маршу 1000 мантій».


Основні питання та рішення З’їзду Європейської асоціації суддів
26 квітня 2024 року відбувся З’їзд Європейської асоціації суддів. У заході взяли участь Президент IAJ Дуро Сесса, Перший віце-президент IAJ Вальтер Бароне, Президент ЄАС Мікаель Шьоберг, віце-президенти ЄАС та члени Ради ЄАС Сабіне Матейка й Роланд Кемпфле, Почесний президент Хосе Мануель Ігреха Матос, а також делегати 38 асоціацій-членів Європейської асоціації суддів.
Під час З’їзду обговорювалися такі питання:
- Віцепрезидент Кемпфле розповів про діяльність Європейської мережі підготовки суддів (EJTN), яка закликала суддів подавати пропозиції щодо своїх програм.
- Віцепрезидент Матейка оголосив про проведення форуму правничих професій у листопаді 2024 року в гібридному форматі на тему «Покращення здійснення правосуддя за допомогою інновацій».
- Президент IAJ Дуро Сесса зазначив, що КРЄС активно вивчає ситуацію в судовій системі Польщі, зокрема питання дисциплінарних проваджень щодо суддів і люстрації.
Асамблея ухвалила резолюції щодо проблем судової влади в Європі:
- Угорщина – про належну оплату праці суддів як гарантію їхньої незалежності.
- Італія – про залучення суддівської спільноти до обговорення змін до Конституції щодо діяльності судової влади.
- Словенія – про виконання рішення Конституційного суду щодо належної суддівської винагороди.
- Іспанія – про заборону втручання парламенту та політиків у діяльність судової влади.
Також розглядалися ініціативи щодо ситуації з колишнім президентом Асоціації суддів Туреччини Муратом Арсланом, зокрема заклик до його звільнення та звернення до міністра юстиції Туреччини з вимогою справедливого судового розгляду його справи.
На З’їзді особливу увагу приділили питанням привабливості суддівської кар’єри, яка залежить від належної винагороди, та незалежності судової влади як основи ефективного правосуддя й довіри до судової системи.


